odbočovanie na križovatkách patrí k najnebezpečnejším manévrom pre cyklistov, pokiaľ sa križujú napríklad s automobilmi. Vo svete je preto pre cyklistov viacero riešení, ktoré umožňujú odbočenie doľava pre cyklistov tromi základnými spôsobmi:
- priame odbočenie, teda tak ako aj odbočujú automobily. Pričom bezpečnosť pre cyklistov sa vytvára buď predsadeným priestorom pre nich, osobitnými predraďovacími pruhmi pre cyklistov v križovatke, samostatnými signálmi alebo kombináciou viacerých opatrení. Takéto riešenia sa realizujú najmä vtedy, ak je intenzita cyklistov vyššia a je nutné riešiť ich osobitne.
- nepriame odbočenie. Je to spôsob vedenia cyklistov nepriamo, kedy vlastne najskôr pokračujú priamo, po prejdení križovaného pruhu sa otočia o 45 stupňov doľava a následne z novej pozície budú taktiež pokračovať priamo. Toto riešenie pripomína prevedenie chodcov na druhú stranu. Výhodou je to, že cyklisti nie sú ohrození vozidlami a nevznikajú zbytočné nebezpečné situácie.

Rozdiel medzi priamym a nepriamym odbočením je znázornený na obr.:

Tretí spôsob je diagonálne odbočenie, ktorý sa využíva zriedka jednak u chodcov a menej ešte u cyklistov.

Boli by sme radi, keby aj naša legislatíva umožňovala, resp. mala dopravné značenie,ktoré to umožňuje. Ako inšpiráciu ponúkame zopár príkladov zo zahraničia:
Česká republika: táto dopravná sa používa podobne aj v Nemecku, avšak v prípade využitia na Slovensku, nemusí dôjsť k jeho úplnému pochopeniu


Viac zrozumiteľná a názornejšia je dopravná značka napr. z príklad z Toronta.

Tak uvíme ako to nakoniec dopadne.
You may also like
-
Dostupný program na Velo-city Gdansk 2025
-
Začali sa riešiť majetkové pomery na vybudovanie cyklotrasy spájajúcej Kysucké Nové mesto a Žilinu
-
Banská Bystrica prepojí najväčšie sídlisko s centrom mesta
-
Ministerstvo zverejnilo 3. cyklovýzvu
-
Toronto chce riešiť kongescie, paradoxne vrátením viac pruhov pre autá a redukovaním cyklopruhov.