Áno, čítate dobre,nie je to prvý apríl.
V holandskej provincii Friesland zrealizovali už v roku 2016 prvú cyklotrasu z toaletného papiera a určite nie poslednú. To prečo je zaujímavá, je samotná technológia povrchu cyklocestičky. Na jeden kilometer cyklotrasy medzi mestami Leeuwarden a Stiens totiž použili recyklovaný toaletný papier, ktorý pridali do zmesi asfaltu.
Ročne sa totiž v Holandsku spláchne okolo 180 tis. ton toaletného papiera, ktorý sa potom spolu s kalom v čističkách odpadových vôd vysuší a spáli.
Spoločnosť KNN Cellulose sa ho rozhodla využiť efektívnejšie. Vyrobila nový druh celulózy, ktorá sa pridáva do asfaltu. Samotnú technológiu nazvala VANA – Van Afval naar Asfalt (z odpadu do asfaltu). Na tento účel sa zachytávajú papierové vlákna s priemerom 0,35 milimetrov z odpadovej vody priemyselným sitom predtým ako prebehne séria procesov ako čistenie, sterilizácia, bielenie a vysušenie. Výsledkom je zmes šedivého materiálu.
A načo to všetko?
Klasická asfaltová zmes totiž potrebuje viac bituménu, ktorý potom viaže kameň a piesok. Recyklovaná celulóza sa pridáva do asfaltovej zmesi aj preto, aby sa znížilo kvapkanie asfaltu pri prevoze alebo manipulácie s ním.
A aké sú jeho výhody?
foto:www.blikopnieuws.nl
Oproti tradičnému alebo klasickému asfaltu dokáže takáto zmes lepšie absorbovať vlhkosť, čo v prípade dažďa predstavuje zaujímavý bezpečnostný prvok oproti klasickému asfaltu a teda cyklistom sa na takejto cyklocestičke menej šmýka. Takýmto spôsobom je možné využiť zrecyklovaný toaletný papier, ktorý by inak skončil v odpade. Zároveň sa zabráni obrovskej produkcii CO2 pri klasickom spaľovaní vysušeného papiera.
A zatiaľ nie je známe, že by Holanďania nad ňou ohŕňali nos!..:-)
zdroje: